Zázvor a jeho účinky

Zdravá Výživa | recepty, vaření | Magazín o vaření a zdravé výživě

Zázvor je koření získané z oddenků stejnojmenné rostliny. Má výraznou pryskyřičnou vůni a žlutou nebo černou barvu. Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví. Je příznivý při potlačení rakoviny a je tradičním afrodiziakem.V obchodě je známý zázvor černý (oddenky neoloupané) a zázvor bílý (oddenky oloupané); v Japonsku se pak používá růžový zázvor (nakládané oddenky). Není známo, odkud zázvor přesně pochází. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie. S jistotou můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí.

Dejte si také pozor, abyste se nepředávkovali zázvorem. Na jazyku totiž chutná jemně, ale v útrobách silně prohřívá. Pěstuje se převážně v tropických oblastech.

Využití

Zázvor se nejčastěji používá jako koření nebo dochucovadlo v různých formách – čerstvý, sušený, drcený, nakládaný či kandovaný. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a ostrou štiplavou látku nazývanou gingerol.

Kandovaný zázvor – čerstvý zázvor se oloupe, nakrájí na plátky a ponoří do hrnce s vodou. Po třiceti minutách vaření na mírném plameni jsou plátky změklé. Voda se slije a plátky vloží do hrnce se stejným váhovým množstvím cukru a trochou vody. Vaří se za stálého míchání dokud plátky nejsou průsvitné a voda se zcela nevypaří. Nakonec plátky obalíme v cukru.

Zázvor v kandované podobě je skutečně velmi mocný. Pozitivně ovlivňuje tvorbu žluči, snižuje hladinu cholesterolu v krvi i v játrech, rozpouští hleny a má všeobecně antibakteriální účinky.

Sušený se používá jakou součást indické směsi koření kari. Dále si určitě vzpomenete na vánoční cukroví zázvorky nebo do perníčků je také hojně využíván. Známé je též zázvorové pivo, víno, čaj, káva, zmrzlina nebo limonáda. V Japonsku je využíván do suši.

Účinky

Zázvor je velice dobrým pomocníkem při různých nevolnostech, při cestování, v těhotenství), při potlačení rakoviny, pomáhá proti bolestem hlavy, infekcím horních dýchacích cest nebo při průjmových onemocněních. Působí jako afrodiziakum.

Největší rizika hrozí při užití více jak 5 gramů denně. Mezi ně patří žaludeční nevolnost, pálení žáhy, průjem nebo srdeční poruchy. Užíváte-li léky proti překyselení žaludku (neboli antacidy), léky na snížení krvácení, léky na srdce, nebo pokud trpíte diabetickými problémy, tak se pro jistotu poraďte se svým lékařem, pokud chcete využívat léčící účinky zázvoru (nebo jako koření).

Zázvorový čaj

Suroviny:

Čerstvý zázvor – jeden kořínek

300 ml horké vody

Šťávu z poloviny citronu

Lžíci medu

Kolečko čerstvé limetky 

Postup přípravy:

Čerstvý zázvor očistíme a nastrouháme na jemném struhadle. Vložíme do sklenice a zalijeme horkou vodou. Necháme 7-10 minut vyluhovat a následně přecedíme přes cedník. Do skleněného poháru vložíme kolečko limetky, přidáme lžíci medu, šťávu z citrónu a zalijeme zázvorovým vývarem. Pijeme ještě teplé. Čaj je vhodný zejména během chladných zimních dnů, pomáhá nastartovat imunitní systém a je výborným pomocníkem v boji proti chřipce.

Nakládaný zázvor prohřeje celý organismus a má jemně povzbudivé účinky. Disponuje mnoha zdraví prospěšnými látkami, pročišťuje organizmus a podporuje chuť k jídlu. Používejte ho ale s rozmyslem, může totiž způsobit nepříjemné potíže.

Zdroj:

Zázvor a jeho účinky

Časopis Gurmet, Listopad 2011.

http://cs.wikipedia.org

Přečtěte si také:

  • Škola zdraví s Norman´s AcademyŠkola zdraví s Norman´s Academy „5 týdnů s Norman´s Academy, které změní Váš život.“ „5 týdnů pro zdraví, krásu a úspěch.“ Praha, 22. října 2013  Norman´s fitness je celosvětová síť fitness center, která se […]
  • Dvoubarevný rybízový koláčDvoubarevný rybízový koláč Suroviny: tmavé těsto: 300 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 150 g krystalového cukru, 3 lžíce kakaového prášku, 0,5 lžičky skořice, 1 vejce, 80 g oleje, 250 ml mléka světlé […]
  • Z kopca do kopca – Koloběžka CUP, otevřené sklepyZ kopca do kopca – Koloběžka CUP, otevřené sklepy 20. dubna 2013, Sklepy na Stráži, Vrbice, Region Jihomoravský Z kopca a zase do kopca! Ale za ochutnávku vrbických vín to snad zvládneme. Navíc si můžeme chůzi ulehčit skokem na […]
  • Babské kuřeBabské kuře Suroviny: 5-6 velkých brambor, majoránka, sůl, česnek, kmín, 3 rohlíky, 2 dl mléka, 1 lžička vegety, 1 lžíce sádla, 100 g slaniny, 1 cibule, 4 vejce, 1 kuře, grilovací koření (nebo […]
  • Hravá škola vařeníHravá škola vaření Vaření se podobá kouzlení. Hromádka potravin se za pár chvil promění v báječné jídlo. Nejsou v tom ale žádné tajné čáry máry. Když máte milou a zkušenou babičku, která se vás nebojí pustit […]
  • Pravý domácí časopis – lednové čísloPravý domácí časopis – lednové číslo Nenechte si ujít nové číslo úžasného časopisu. Více zde:http://www.pravydomaci.cz/#!201401/c1l0c  

Leave a Reply