Výživa těhotných žen

Zdravá Výživa | recepty, vaření | Magazín o vaření a zdravé výživě

Výživa těhotných žen jsou nejen vyšší nároky na stravu bohatou na vitamíny, minerály a ostatní živiny, ale často se objevují i různé zažívací potíže, jako je nadýmání, zácpa, pálení žáhy.

Celkovou zvýšenou potřebu vitamínů, minerálů a všech potřebných živin by měla v těhotenství zajišťovat dobře vyvážená strava. Často se ale stává, žena otěhotní neplánovaně a organismus není připraven na takovou zátěž, jako je těhotenství, může trpět nějakým onemocněním. Nastávající maminka se může poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, jaké vitamíny by ji doporučil a zda je to u ní nutné. Přírodní zdroje vitamínů není třeba nahrazovat umělými tabletkami. V přípdaě, že těhotenství teprve plánujete, je tedy vhodné, abyste upravila svůj jídelníček, odstranila některé zlozvyky. Prevencí vrozených vývojových vad plodu je užívání kyseliny listové.

Zácpa

Zácpa je v těhotenství nejen nepříjemná, ale může být i velmi nebezpečná, protože střeva následně dráždí dělohu. Těhotné ženy by tedy měly vzhledem k možným trávicím problémům jíst vícekrát denně. Neznamená to, že by se měly přejídat, ale denní přísun potravin je třeba rozdělit do několika menších porcí.
Je dobré dbát na pravidelnou stolici, nepříjemné zácpě lze předcházet. Pro správnou funkci střev je vhodné zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny. Některým těhotným ženám však způsobuje nadměrné množství vlákniny nadýmání. Zvláště těm, jež na dostatečnou konzumaci vlákniny nebyly zvyklé. Vláknina se v těchto případech zařazuje do jídelníčku jen pozvolna. Čerstvé pečivo a luštěniny je dobré omezit (nejméně nadýmavá je červená čočka), vhodná je zelenina (pozor však na cibuli, košťáloviny a podobně) a ovoce.

Neméně důležité je konzumovat co nejvíce kvalitních čerstvých potravin a jídlo si raději připravovat doma, čímž se lze vyhnout většině aditiv. Jedná se o některé druhy konzervantů (dusitany v uzeninách a konzervách), většinu umělých barviv, sladidla a zvýrazňovače chuti (glutamát sodný), který je v mnoha kořenících směsích, polévkách ze sáčků, konzervách a apod. I když se oficiálně uvádí, že povolená aditiva v potravinách (tzv. éčka) jsou neškodná, je vhodnější konzumovat potraviny, které mají těchto přídavných látek co nejméně.

Pitný režim

Dodržování správného pitného režimu je v době těhotenství ještě důležitější, než za normálních okolností.

V těhotenství je také nutné, aby se žena vyhnula jakékoli možnosti nákazy z potravy, aby u ní nedošlo k vážným zdravotním problémům nebo dokonce samovolným potratem plodu.

Z důvodu možné nákazy je třeba se v těhotenství vyhýbat těmto potravinám:

 • zrajícím a plísňovým sýrům (niva, syrečky, hermelín, atd.)

 • majonézám, tatarkám a výrobkům, které tyto potraviny obsahují

 • volně prodejným grilovaným kuřatům a obloženým bagetám a chlebíčkům s majonézou

Hrozí zde nákaza nejen salmonelózou, ale i velmi nebezpečnou listeriózou, což zpravidla bohužel končí potratem či samovolným porodem mrtvého dítěte.

Prospěšné potraviny pro těhotné ženy:

 • mořské ryby (omega-3 mastné kyseliny, jód)

 • mořské řasy (jód, omega-3 mastné kyseliny, minerály)

 • zakysané mléčné výrobky (dobře vstřebatelný vápník a bakterie mléčného kvašení)

 • pohanka (obsahuje rutin, který zpevňuje cévy a je tak prevencí proti vzniku křečových žil a hemoroidů)

 • panenské oleje (nenasycené mastné kyseliny, vitamin E)

 • červená řepa, zelená listová zelenina, ořechy, rozinky, pomeranč (kyselina listová – nejdůležitější hlavně v prvních třech měsících těhotenství)

 • dostatek zeleniny a ovoce (minerály, enzymy)

Pálení žáhy

Pálení žáhy bývá zpočátku těhotenství způsobeno překyselením organismu. Proto je třeba se vyhýbat kyselinotvorným potravinám (bílá mouka, cukr, sladkosti, černý i ovocný čaj, větší porce masa,..) a naopak do jídelníčku zařadit větší množství zeleniny, která je přírodním zdrojem zásadotvorných minerálů. Zeleninu je vhodné konzumovat jako přílohu ke každému jídlu, nejlépe stravitelná je tepelně upravená.

Ke konci těhotenství je důvodem pálení žáhy zvýšený tlak dítěte, čímž se dostává kyselina solná ze žaludku do jícnu, kde vyvolává pocit pálení. Bohužel tento stav nelze ovlivnit.

Přeji všem ženám, aby si těhotenství užily bez větších či menších potíží. Jezte střídmě, na co máte chuť, používejte zdravý selský rozum, který vám napoví, jak se správně chovat v požehnaném stavu.

Přečtěte si také:

 • Výživová doporučení kojícím maminkám pro navýšení tělesné hmostnostiVýživová doporučení kojícím maminkám pro navýšení tělesné hmostnosti I když se Vám to bude zdát zvláštní v době, kdy většina žen v těhotenství přibere hodně kilogramů a po porodu se je snaží shodit. Existuje ale skupina žen, které přiberou v těhotenství […]
 • Polévka na usmířenouPolévka na usmířenou Před časem mi jedna známá svěřila, že se její syn po dlouholetém manželství rozvedl a odešel k jiné ženě. Pro jeho manželku to bylo jako blesk z čistého nebe. V šoku a bolesti se zatvrdila […]
 • Výživa dětí s cystickou fibrózou v novorozeneckém a kojeneckém věkuVýživa dětí s cystickou fibrózou v novorozeneckém a kojeneckém věku Pro prvních dvanáct měsíců života je charakteristický mimo jiné i velmi rychlý růst organismu. Převážná většina kojenců s CF dokáže během tohoto období ztrojnásobit svoji porodní hmotnost […]
 • Pohybová aktivita a hubnutíPohybová aktivita a hubnutí Potřebujete zhubnout nebo si jenom zpevnit postavu, ale nevíte jaký sport si vybrat? Připravila jsem pro Vás seznam sportů, u kterých se dozvíte kolik spálíte Kj za hodinu, které jsou […]
 • Nový speciál pro maminkyNový speciál pro maminky Plánujete miminko nebo jste již v očekávání? Chcete se o svém požehnaném stavu co nejvíce dozvědět a nevíte kde tyto informace hledat? Redakce internetového magazínu www.MojeBrisko.cz pro […]
 • Alergie na bílkovinu kravského mlékaAlergie na bílkovinu kravského mléka Alergie na bílkovinu kravského mléka se může rozvíjet pozvolna a vést k neprospívání dítěte (bolesti bříška, neklid, kojenecké koliky, průjem s přítomností krve, dítě celkově neprospívá, […]

Jeden komentář k “Výživa těhotných žen

Napsat komentář