Komu vděčíme za tortillu a jiné mexické pochoutky?

Zdravá Výživa | recepty, vaření | Magazín o vaření a zdravé výživě

burritoKultury z celého světa se vzájemně promíchávají, což se projevuje i na národních kuchyních. Je čím dál tím těžší rozluštit, odkud který pokrm pochází. Také mexická tortilla už na našem stole zcela zdomácněla, i když ještě nedávno ji v srdci Evropy nikdo neznal. Kde se tedy vzala typická jihoamerická placka v srdci Evropy a komu vděčíme za inspiraci pro dnešní populární recepty?

V předkolumbovské Americe platilo území dnešního Mexika za zemědělsky nejvyspělejší oblast a hlavní pěstovanou plodinou tam byla kukuřice. Nejčastější stravou byly placky z kukuřičné mouky, které se v aztéckém Mexiku nazývaly tortilly. „Chlebové placky jsou v různých podobách známy po celém světě. Znali je už staří Egypťané a podobné chutě si osvojili i Židé, Indové nebo třeba Italové. Indiáni první placky připravovali z kukuřičné mouky. Pšeničnou mouku, která je v dnešní době stále běžnější, přivezli až Španělé,“ uvádí Martina Horáková z mexického fast foodu Rancheros.

Není tortilla jako tortilla 

Kukuřičná mouka, která je v dnešní době stále oblíbenější, byla přivezena do Evropy až na přelomu 16. a 17. století. Pšeničná i kukuřičná placka se i dnes používá především k balení pokrmů, jako například burrito, wrap nebo tacos. „Nepleťme si tortillu španělskou a mexickou, každá je úplně jiná. Mají sice společné jméno, ale receptura se výrazně liší. Ve Španělsku dostanete vysokou vaječnou omeletu s mnoha dalšími ingrediencemi, například brambory nebo chorizem, v Mexiku pak tenkou placku z pšeničné nebo kukuřičné mouky,“ vysvětluje Martina Horáková.

Placka mnoha tváří

Když tortillu naplníte rýží, fazolemi, masem, zeleninovou směsí pico de gallo a volitelně třeba i sýrem, zakysanou smetanou a salsou, vznikne tradiční mexické Burrito. „Naopak do wrapu se fazole ani rýže nepoužívají,“ upozorňuje provozovatelka mexického fast foodu. Quesadilla je opečená pšeničná tortilla naplněná masem, kukuřicí a sýrem. Tacos jsou malé křupavé kukuřičné tortilly. Většinou se plní ledovým salátem, kukuřicí, masem, zakysanou smetanou, sýrem a salsou.

„Neměli bychom zapomenout ani na flautas, což jsou kukuřičné tortilly naplněné kuřecím masem a fazolovým pyré, dochucené koriandrem a sýrem. A když na trojúhelníčky nakrájenou tortillu z kukuřičné mouky posypete sýrem čedar a doplníte papričkami jalapeño, vzniknou oblíbené Nachos,“ objasňuje Martina Horáková. „Poprvé tak udělal v roce 1943 Mexičan Ignacio “Nacho” Anaya,“ dodává.

Zrna plné zdraví

Kukuřice je ze zdravotního hlediska ideální součástí jídelníčku. „Je bohatá na prospěšné látky, jako je vitamín B, některé užitečné kyseliny nebo thiamin. Ten pomáhá zprostředkovávat přenos vzruchů v nervové soustavě, a tím stimuluje paměť,“ říká provozovatelka restaurace Rancheros. Čerstvou kukuřici použijete při přípravě mexických tacos nebo flautas, ale i jako náplň do tortilly.

Kam na „Mexiko“

Autentickou mexickou kuchyni můžete ochutnat v restauraci Rancheros v pražském Centru Černý Most. Burrita, wrapy, flautas, tacos nebo quesadilly, vše dle tradičních receptur a s domácími čerstvě vyráběnými salsami. Veškerá jídla v Rancheros se připravují z čerstvých surovin přímo na místě podle přání zákazníka.

V nabídce náplní jsou čtyři druhy masa – hovězí, vepřové, kuřecí a masová směs picadillo, tři druhy rýže – bílá, papriková a koriandrová, dva druhy fazolí – černé a hnědé a dva druhy zeleninových směsí – rajčatová a kukuřičná. Každé jídlo lze na míru dochutit salsami v pěti stupních pálivosti od nepálivého guacamole až po nejpálivější Habanero. Na jídla zbytečně nečekáte a přitom je vše zdravé a výživné. Menu doplňují saláty, polévky, nachos, typické dezerty, mexická piva a přírodní ovocné limonády.

Rancheros je v českých podmínkách zcela nový koncept mexického fast foodu. Nabízí pokrmy tradiční mexické kuchyně. Ta byla v listopadu 2010 zařazena na seznam nehmotných památek lidstva UNESCO. Rancheros je první opravdu zdravý řetězec rychlého občerstvení, který si zakládá na čerstvých surovinách, autentických mexických receptech a přípravě jídla na míru podle přání zákazníka. Přináší chutná a zdravá jídla pro celou rodinu. Nabízí řadu pokrmů od jemných vhodných pro děti až po typicky pikantní pokrmy pro milovníky jalapeño papriček. Nabídka byla připravena pod dohledem Kuchaře roku 2011 Ondřeje Landy. Rancheros se drží hesla: „I rychle můžete jíst zdravě.“ První restaurace byla otevřena v Centru Černý most v Praze v březnu 2013.

Přečtěte si také:

  • Prostřeno! 3 od Aše po JablunkovProstřeno! 3 od Aše po Jablunkov Již potřetí jsme prostřeli v domácnostech amatérských kuchařů, kteří se rozhodli předvést světu své kulinářské umění prostřednictvím televize Prima family a jeho pořadu Prostřeno. Od […]
  • Kuřecí prsa na zelenině s kuskusemKuřecí prsa na zelenině s kuskusem Suroviny: 500 g kuřecích prsou, ½ brokolice, 1 cibule, 3 lžíce olivového oleje, 2 mrkve, 1 paprika, hrášek dle chuti, kousek pórku, 100 ml mléka, 2 lžíce hladké mouky, sůl, grilovací […]
  • TrubičkyTrubičky Suroviny: 250 g másla, 300 g hladké mouky, 2 rovné polévkové lžíce octa 2 lžíce mléka Bílkový sníh: 4 bílky, 280 g cukru krupice Postup: V hrnku rozmícháme […]
  • RawmaniaRawmania Zajímáte se o zdravou výživu? Pak víte, že raw strava není trendem, který odezní, a že rozhodně není jednotvárná a nudná. Poznejte ta nejlepší jídla, která si tím, že neprošla tepelnou […]
  • Silvestr v hotelu PrestigeSilvestr v hotelu Prestige 31. prosince 2012, Hotel Prestige, Znojmo, region Jihomoravský Hotel Prestige nabízí na Silvestra program s rozmanitou gastronomickou nabídkou. Před večeří formou rautu se budou podávat […]
  • Speciál o vaření a zdravé výživě je tu!!Speciál o vaření a zdravé výživě je tu!! Vaříte rádi, hledáte stále inspiraci? Chcete vařit z dostupných potravin, klasická česká jídla, ale občas si dáte jáhly, cizrnu nebo červenou čočku? Nebaví Vás pročítat různé internetové […]

Leave a Reply