Čaj a jeho význam pro zdraví

Zdravá Výživa | recepty, vaření | Magazín o vaření a zdravé výživě

Konzumujeme jej každý den, různé druhy, příchutě. Je v podstatě součástí každodenního rituálu snídaně nebo když si pozvete návštěvu a nedá si kávu, ale čaj, když potřebujete zahřát, je vám zima.Využití je všestranné.

Historie čaje:
Podle staré čínské pověsti objevil blahodárné účinky čaje císař Šen-Nung, učenec a léčitel. Byl bezpochyby zajímavou a významnou postavou. Pil pouze převařenou vodu z hygienických důvodů a díky tomu objevil čaj.

Legenda praví, že jednoho jarního večera roku 2337 př.nl.l. seděl císař u ohniště a převařoval si jako vždy vodu na pití. Lehký poryv větru utrhl několik lístků, jež spadly do vroucí vody. Nejprve je chtěl císař vylovit, ale zaskočila ho přitažlivá vůně, která z kotle vycházela. Poté císař s údivem zjistil, že nápoj má lahodně osvěžující a povzbuzující chuť. Tak byl „objeven čaj.“

V průběhu 4. a 5. století popularita čaje rychle rostla po celé Číně a údolí řeky Jang-C-Tiang byly založeny nové čajové plantáže. Čaj dostávali císařové darem a začal se nabízet v krčmách, obchodech a dokonce věrohodné doklady uvádí, že se používal v podobě lisovaných destiček ve výměnném obchodu s turky v roce 476. Kupci čajem bohatli a hrnčíři a stříbrotepci začali vyrábět nákladné elegantní nádobí, jež se stalo atributy zámožnosti a postavení.

Až do éry dynastie mimo (1368-1644) se v Číně dělal výlučně čaj zelený, tento sypaný čaj ale nevydržel dlouhé cesty do Evropy a brzy ztrácel vůní i chuť. Rozvoj zahraničního obchodu donutil čínské pěstitele, aby vyvinuli dva zcela nové druhy – černý čaj a čaj aromatizovaný vůní květin. Výrobci za dynastie Ming zjistili, že lístky lze konzervovat fermentací (oxidací), dokud nezískají měděnou barvu, a poté tento přirozený rozkladný proces zastavit prudkým sušením v peci.

Země, které produkují čaj:
Čína, Japonsko, Kamerun, Keňa, Malawi, JAR, Tanzanie, Indie, Srí Lanka, Tchaj-wan, Argentina, Brazílie, Ekvádor, Peru, Burundi, Etiopie, Madagaskar, Bangladéš, Azory, Uganda, Rwanda, Mosambik a spousta dalších.

Výroba čaje:
Čajovník (Thea sinensis) je stálezelená rostlina z rodu Camellia. Botanici obecně rozeznávají tři hlavní skupiny – čínskou, asamskou a indočínskou – jejichž listy slouží k výrobě čaje.Čajovník čínský může dorůst do výšky 2 až 3 metry, pokud jej nikdo nestříhá. Daří se mu v Číně, Japonsku a Tibetu. Je odolný proti chladu, může dávat až 5cm dlouhé listy až 100 let. Čajovník Ásámský je považován spíše za strom, dorůstá do výšky 14 až 18 metrů a listy má 15 až 35cm dlouhé. Vyhovuje mu tropické podnebí a poskytuje sklizeň přibližně 40 let. Indočínské skupiny dorůstají do výšky kolem 4,5m a používají se hlavně ke křížení.

Čajovník vytváří tmavě zelené, lesklé, kožovité listy a křehké, malé, bílé květy s pěti až devíti okvětními lístky, připomínající jasmín. Z květu je poté plod, podobný muškátovému ořechu, jež obsahuje jedno až tři semena.
Listy čajovníku obsahují určité množství chemických látek, včetně aminokyselin, minerálů, karbohydrátů, kofeinu a polyfenolů a až 75 – 80% tvoří voda.

Kofein patří k nejvýznamnějším složkám, působí jako stimulant. Kofein se nachází ve všech druzích čaje – černém, zeleném, oolongu, ale v odlišném množství. Zelený čaj jej má méně než oolong a nejvíce byste ho našli v čaji černém. Připomeňme si, že zatímco kofein z kávy se vstřebává do krve velmi rychle, a tak zrychluje její oběh a činnost srdce, polyfenoly v čaji údajně jeho absorpci zpomalují.Účinky kofeinu sice pociťuje piják čaje pomaleji, ale látka zůstává v těle mnohem déle. Proto vás čaj osvěží a povzbudí daleko víc než káva.

Rozdělení:
Kdysi se lidé domnívali, že zelený a černý čaj se připravují ze dvou odlišných druhů čajovníku. Ve skutečnosti se pět hlavních typů čaje – bílý, zelený, oolong, černý, ovoněný (aromatizovaný) a lisovaný – liší jen způsobem zpracování.
Čaj je výrobek rostlinného původu sloužící k přípravě nápoje nebo nápoj připravený z tohoto výrobku. Čaj dělíme na:
pravý– čaj vyrobený z výhonků, listů, pupenů a jemných částí zdřevnatělých stonků čajovníku,
bylinný– čaj vyrobený z části bylin nebo jejich směsí nebo ze směsi bylin s pravým čajem nebo ovocem,
ovocný– čaj ze sušeného ovoce a části upravených rostlin.

Podle způsobu zpracovní dělíme čaj pravý na:
zelený- čaj, ve kterém neproběhne fermentace, obsahuje značné množství tříslovin, které dodávají nápoji trpkou, svíravou chuť
polofermentovaný (žlutý, oolong)- čaj, ve kterém proběhla fermentace.
černý- čaj, ve kterém proběhla fermentace, při níž došlo k odbourání většiny tříslovin a nápoj má pouze mírně trpkou chuť.

Na trhu jsou ještě další druhy čaj, např. čaje různým způsobem aromatizované, instantní a další.
Čaj pravý se konzumuje především z důvodů jeho příjemných chuťových vlastností a povzbuzujících účinků, které jsou způsobeny purinovými alkaloidy, zejména kofeinem. Čaj obsahuje také minerální látky a některé látky ochranné především antioxidanty.

Bylinné čaje mají i léčivé účinky. Řada bylin však obsahuje přírodní toxické látky, a proto jsou vyhláškou vymezeny byliny, které se smějí pro výrobu bylinných a ovocných čajů používat jen omezeně, v množství do 30 % a v množství do 5 %. Doporučuje se střídat různé druhy. Používání čajů z neznámých zdrojů může být nebezpečné, proto bychom měli čaje konzumovat jen od známých výrobců.

Zdroj:
Zdravá výživa pro každý den, Jan Piťha, Rudolf Poledne, Grada, 2009.
www.cajkorenikava.cz

Přečtěte si také:

  • Využití medu v kuchyni, příprava perníčků Využití medu v kuchyni, příprava perníčků Dříve, než se dostal med do naší kuchyně, byl jistě i v jídelníčku pravěkých lidí. Med byl vedle ovoce dlouhou dobu jako jediná sladkost, kterou člověk znal a byl jediným sladidlem až do […]
  • Štědrý den s Rybou domácí 2: Spotřeba sladkovodních ryb v ČR stoupáŠtědrý den s Rybou domácí 2: Spotřeba sladkovodních ryb v ČR stoupá Spotřeba sladkovodních ryb v České republice stoupla v roce 2010 na 1,415 kg na osobu, poslední dva roky tak jejich obliba v českých domácnostech roste. Vyplývá to ze statistik o produkci […]
  • Nevhodné potraviny u dětí do jednoho rokuNevhodné potraviny u dětí do jednoho roku Některé potraviny patří v prvních fázích života dítěte mezi rizikové, a proto je třeba, se jim vyhýbat. O potravinách, které jsou a nejsou vhodné u dětí do jednoho roku bylo napsáno již […]
  • Čaje pro kojící maminkyČaje pro kojící maminky Mateřské mléko představuje pro děťátko velice cennou tekutinu. Kojení má bezesporu řadu výhod. Pokud maminka může kojit, je to bezvadné, pokud ne, neměla by se tím trápit. Na trhu je dnes […]
  • Mazanec v domácí pekárněMazanec v domácí pekárně Nechce s vám dělat těsto na mazanec klasicky? Vyzkoušejte tuto jednoduchou přípravu mazance v domácí pekárně. Nemá to chybu. Maminky na mateřské dovolené to určitě ocení. Můžete si ho […]
  • Med s ořechyMed s ořechy Máte rádi med? Já ano. Můj kamarád spolu se svým otcem podniká ve včelařství, proto není problém, kdykoliv pro čerstvý med zajít. Mám to kousek. Med je velice cennou potravinou a má […]
Rubriky: Zajímavosti

Napsat komentář